Choroby oczu

 

Problemy ze wzrokiem coraz częściej dotykają nasze społeczeństwo. Każdy z nich może prowadzić do dyskomfortu, a w najcięższych przypadkach do całkowitej utraty wzroku.

 

Powinniśmy być dumni z postępu technologicznego, którego jesteśmy naocznymi świadkami. Niestety, wraz z postępem rosną także zagrożenia. Dzisiejszy człowiek spędza większość każdego dnia przed ekranem telewizora, komputera, czy smartfona. Wprost nie można sobie wyobrazić, by ludzie nagle przestali korzystać z tych urządzeń, a cierpią na tym przede wszystkim oczy.

 

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

 

Zespół suchego oka – przyczyną tej choroby jest zazwyczaj przemęczenie zmysłu wzroku, co łączy się z podrażnieniami gałek oczu, suchością, pieczeniem, odczuciem zmęczenia. Leczenie nie jest jednak trudne, ponieważ zazwyczaj wystarczy, że okulista wdroży aplikowanie  odpowiednich kropli nawilżających. Kiedy dana osoba spędza dużo czasu przed komputerem – nieważne, czy lubi oglądać seriale, czy na tym polega jej praca – powinna często mrugać, ponieważ pomaga to naturalnie nawilżyć oczy.

 

leczenie_amd

Jaskra

To bardzo poważna choroba oczu, na którą cierpi ponad 70 milionów osób na świecie. Prowadzi ona do pogorszenia się widzenia, a  nieraz do całkowitej utraty wzroku. Objawami mogą być mroczki przed oczami wokół źródeł światła, problemy z dostosowaniem wzroku do ciemności. Jaskra często rozwija się bezobjawowo, a chorzy trafiają do okulisty w jej  późniejszych stadiach, kiedy ich pole widzenia jest już znacznie zmniejszone. Ryzyko zachorowania zwiększa się po przekroczeniu 35 roku życia. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od stosowania odpowiednich kropli, które przepisuje okulista, a w przypadku ich nieskuteczności podejmuje się leczenie laserowe lub chirurgiczne. Ten drugi sposób stosowany jest jednak w ostateczności, ponieważ może niekiedy prowadzić do wielu powikłań.

 

Zaćma

Jest to wrodzona lub nabyta choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Na przezroczystej soczewce oka pojawiają się plamy. Mówi się, że praktycznie każda osoba po 70 roku życia w pewnym stopniu choruje na zaćmę.

Objawy zaćmy to najczęściej zwiększone łzawienie, widzenie za „mgłą”. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, przewlekłe zapalenie oka i osoby palące tytoń. Na szczęście współczesna medycyna pozwala przywrócić ostrość widzenia poprzez wykonanie krótkiego zabiegu, trwającego około dwadzieścia minut. Okulista usuwa zmętniałą soczewkę i wprowadza nową. Dzięki temu powrót do dobrej kondycji wzroku jest bezbolesny, szybki i skuteczny.

AMD (Zwyrodnienie Plamki Żółtej)

Jest to przewlekła choroba oczu, która najczęściej występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia. Prowadzi do znacznego upośledzenia widzenia,  a czasami także do całkowitej utraty wzroku. Ta choroba atakuje zazwyczaj osoby starsze, najczęściej palaczy tytoniu. Leczenie AMD jest zależne od jego odmiany.

Postęp choroby można zatrzymać, jeżeli leczenie wdroży się we wczesnym stadium. Niszczenie chorych naczyń krwionośnych niszczone jest zazwyczaj za pomocą lasera, przy wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *