Leczenie Jaskry na terenie Warszawy

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jaskra nie jest chorobą, ale grupą chorób oczu, które prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, co powoduje pogorszenie – a w najgorszym wypadku utratę wzroku.

 

Jaskra to bardzo niebezpieczna choroba. Badania przeprowadzone w 2002 roku głosiły, że na jaskrę chorych jest ok. 37 mln osób, czyli około tyle, ile jest mieszkańców Polski. Choroba ta jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty. Obecnie na świecie jest ponad 70 milionów osób chorych, a do końca 2020 roku ich liczba prawdopodobnie wzrośnie do 79,6 mln, gdzie całkowicie utraci wzrok 11,2 mln osób.

 

Kto jest bardziej naokularyrażony?

 

Istnieje wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry. Jest to na przykład wiek, który przekracza 40 lat. Pokrewieństwo I stopnia z chorym również potencjalnie zwiększa  ryzyko. Innymi czynnikami mogą być choroby kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, częste bóle głowy, duża wada wzroku (zarówno krótko-, jak i nadwzroczność), choroby gałki ocznej, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych u kobiet.

 

Jakie są rodzaje jaskry?

 

Jaskra pierwotna otwartego kąta

Polega ona na podwyższaniu się ciśnienia wewnątrz gałki. Jest ona trudna do wykrycia u osoby, która nie bada się regularnie, ponieważ ten typ nie daje żadnych większych objawów. Rozwija się powoli i subtelnie.

 

Jaskra zamkniętego kąta

Na skutek tej odmiany choroby dochodzi do zamknięcia kanału, z którego ciecz wypływa z oka. Powoduje to duże podwyższenie ciśnienia w oku, często również zawroty i bóle głowy.

 

Jaskra wtórna

Powodem występowania tej odmiany jaskry jest inna choroba oczu, jak na przykład prozaiczny uraz oka.

 

Jaskra z normalnym ciśnieniem

Mimo, że osoba chora nie ma podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej, występuje uszkodzenie nerwu wzrokowego.

 

Jaskra wrodzona

Jest to najrzadziej występujący rodzaj jaskry, ale jeden z bardziej niebezpiecznych, ponieważ zazwyczaj doprowadza do pełnej utraty wzroku. Najprawdopodobniej jest to choroba dziedziczna.

 

Leczenie jaskry

 

Krople – obniżają one ciśnienie w gałce ocznej. Zmniejszają produkcję i zwiększają odpływ cieczy wodnistej. Powinno się je aplikować z dużą dokładnością, ponieważ w zbyt dużej ilości wpływają także na cały organizm. Przed rozpoczęciem ich stosowania konieczny jest dokładny wywiad z lekarzem specjalistą.

 

Terapia laserami – często stosuje się ją w przypadku, kiedy leczenie kroplami jest niemożliwe lub nie przynosi efektów. Irydotomia – jeden z rodzajów zabiegu laserowego – polega na przecięciu tęczówki u podstawy, co pozwala cieczy wodnistej na swobodne wypłynięcie. Zabieg pozwala uniknąć leczenia operacyjnego. Ponadto, zabieg ten jest bezbolesny, a przy tym niezwykle skuteczny. Trabekuloplastyka – drugi rodzaj – poprawia odpływ cieczy wodnistej oraz obniża ciśnienie wewnątrz gałkowe.

 

Leczenie chirurgiczne – wykonuje się je, kiedy powyższe metody nie poskutkują. Polega na utworzeniu nowej, sztucznej drogi odpływowej dla cieczy wodnistej. Ta metoda może prowadzić do powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *